TEMİZ BİR GELECEK İÇİN

Zehirli maddelerin hızla artan üretimiyle hesapsız tüketimimiz, tabiatın döngüsünü ileri seviyede bozdu. Geri dönüşü olmayan bir noktaya ilerlerken daha önce görmediğimiz türden bir salgınla karşılaştık. Ve ne yapacağımızı bilemediğimiz o karanlık dönemde artık pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağını anladık.

Pandemi sebebiyle değişen dengelerin gelecekte peşinden neleri getireceğini tahmin ederken bunları elbette tam olarak kestiremiyoruz. Ancak en net anladığımız doğaya kafa tutmanın bize epey ağır döneceği oldu.

Alışkanlıklarımızı Değiştirmek

Doğanın ve doğadan bir parça olan bizlerin tabiatına aykırı olan yaşam şekli, günden güne ruh ve zihin sağlığımızı da kötü etkiliyor. Stres ve kaygı artıyor, doyumsuzluk ve memnuniyetsizlik her yanımızı sararken bizi rahatlatacak her şeyden uzaklaştırıyor. Bu girdabın içinde bocalamaktan hepimizin çok yorulduğunu kendimiz de gözlemliyoruz. Bir anda tam tersi yaşantı alışkanlığı ya da hepimizin kırsala dönme olasılığı yok. Ancak farkındalığımızı artırarak kararlılıkla yaklaştığımızda, zorların kolaylaştığını hatta çokça keyifli hale geldiğini deneyimlemek mümkün. Örneklemek gerekirse karantinadaki mutfak girişimlerimiz… Kendi yemeğimizi pişirirken işittiğimiz sesler, aldığımız kokular, gördüğümüz en güzel resimler ve kendi ellerimizle servislediğimiz tabaklarla tüm duyularımızla birlikte doyan ruhumuzla tanıştık… Hoş bir karşılaşma değil miydi?

Atıklarımızı azaltma, plastik kullanımından uzaklaşma, yiyeceğimizin nereden geldiğini öğrenerek tüketme, giydiklerimizin nasıl üretildiğini sorgulayarak satın alma, geri dönüştürme bizi maddi manevi yükselterek yaşam kalitemizi tümden artıracak adımlar. Gözümüzde büyütüp ”Nasıl olacak, nereden başlayacağım?” diye düşünmek yerine doğa dostu olan her şeyin tertemiz görünümünün ve her şeyden önce gönül rahatlığı veren kullanımının keyfini çıkarabiliriz.

Nasıl Olacak?

Bu yeni çağın insanları olarak, yaşanan tüm sorunlardan sürekli şikayet etmek yerine dünyayı ve yaşamımızı iyileştirecek şeylere yoğunlaşmanın hepimize iyi geleceğine inanıyorum. Doğru olmayan tutumumuzla, düşüncelerimizle yaydığımız enerji bize felaket olarak dönüyor madem, iyi ve güzel olana ısrarla meyletmemiz bizi düzlüğe çıkaracaktır.

Biz HUN ailesi olarak, tekstil üretiminde, temiz bir gelecek için elimizden gelen tüm gayreti gösterirken, hayatın diğer alanlarında alışkanlıklarımızı değiştirmenin yollarını da ele alacağımız bir blog hazırlamak istedik.

Umarım beğenerek takip edersiniz.

Seda YAKUT
HUN Kurucu, Tasarımcı ve Kreatif Direktör
Instagram @sedamutluyakut