GÖRÜNENDEN BAŞKA

“Karakteristik duruşu, konforu ve hafifliğiyle yazın favori dokularından keten, yüksek modanın sürdürülebilirlikle yolunu kesiştiren bir doğa dostu. “

Serin tutmasının yanında kırışık duruşunda başka bir şıklık ve zenginlik var.
 
Keten; böcek ilacı ya da gübreye ihtiyaç duyulmadan, pamuğa kıyasla çok daha az miktarda su ile yetişen keten bitkisinden elde edilen liflerle üretilen doğal bir kumaştır. Dünya üzerindeki su kaynaklarının giderek azaldığı gerçeği ile özellikle pandemi sonrasında moda dünyasını daha büyük sorumlulukla üretim yapmaya ve bizleri de hassasiyetle tüketmeye çağırırken, sürdürülebilirliğiyle öne çıkan bir doku.”
 
Bu yolda adım atarak satın alacağınız parçaların kumaşlarının hangi materyallerden üretildiğini gözlemleyerek farklı bir bakış açısı kazanmak, hepimizin geleceği için önemli. Ketenin yaz koleksiyonlarındaki varlığı, yüksek moda-sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi güçlü tutan önemli bir etkendir. Bu kullanışlı ve doğa dostu materyalle üretilen ürünler yaz gardırobunun başrollünde yer almakta.
 
Keten serüveni; koleksiyondaki kimono, spor kesim pantolon, bermuda şort, çanta, belden detaylı tulum ve şık bir bluz ile farklı dokuma tekniklerindeki keten kumaşların giysi tasarımında farklı kullanım alanlarını da görmeyi sağlıyor.
 
Doğal kaynakların tüketiminde ne yazık ki başlarda yer alan tekstil sektörünün alışkanlıklarını yeniden sorguladığı günümüzde, keten gibi zamansız dokular fonksiyonel, konforlu ve şık oluşunun yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda hassasiyetle üretilen parçalardır ve şimdi her zamankinden daha fazla gündemdeler.

Üretici ve tüketici farkındalıklarının yükseldiği bu süreçte, bireysel olarak attığımız her adımın büyük bir zincirin halkasını oluşturduğunu unutmamalıyız. Yarını da düşünerek tüketim yapmak, ihtiyaçlarımızı satın alırken içeriği sorgulamaktan geçiyor.

Naile HOCAOĞLU
Moda Tasarımcı
Instagram @nailehocaoglu